Na kopalni metryka ma znaczenie
Joanna Mazurkiewicz, Jan Frankowski Ponad połowa górników na Śląsku ma mniej niż 40 lat. Skłonność do zmiany miejsca pracy maleje wraz z wiekiem – piszą eksperci Instytutu Badań Demograficznych.
Skłonność górników do zmiany miejsca pracy maleje wraz z wiekiem, dlatego demografia to jedno z kluczowych wyzwań planowania instrumentów restrukturyzacji zatrudnienia w górnictwie. Ankiety opracowane w 2019 roku przez IBS na podstawie wypowiedzi 305 członków załóg Kopalni Węgla Kamiennego ROW wskazały, że stabilność zatrudnienia, obok wysokości wynagrodzeń, była dla górników zasadniczym czynnikiem decydującym o atrakcyjności wykonywanej pracy. Podkreślanie strategicznego znaczenia węgla w systemie energetycznym w publicznej dyskusji dodatkowo kreowało wrażenie długiej perspektywy wydobycia, co również mogło się wiązać z decyzjami życiowymi i inwestycjami górników.
Mężczyzna przed czterdziestką
Średni wiek górnika węgla kamiennego na Śląsku pod koniec 2019 roku wyniósł 39 lat. Ponad połowa (53 proc.) miała mniej niż 40 lat, pozostali (47 proc.) przekroczyli tę granicę. Specyfika pracy i górniczego systemu emerytalnego sprawiają, że szczególnie liczną grupę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta