Zagraniczna firma płaci mniej na ZUS
Pracodawca z kraju unijnego, który w Polsce zatrudnia pracowników, a nie ma u nas siedziby czy oddziału, nie opłaca za te osoby składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. RENATA RYZAK
Co do zasady pracodawcy zagraniczni z państw Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), którzy nie posiadają w Polsce siedziby, oddziału ani przedstawicielstwa i nie prowadzą w Polsce działalności gospodarczej, ale zatrudniają pracowników wykonujących obowiązki służbowe na terytorium Polski, są zobowiązani do opłacania za nich składek na ubezpieczenia społeczne. Ta regulacja obowiązuje od 1 maja 2004 r., tj. od momentu wejścia Polski do UE. Wiąże się to z koniecznością rejestracji pracodawcy zagranicznego z UE/EOG w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz pełnienia funkcji płatnika dla zatrudnionych i pracujących na terytorium Polski pracowników.
Formalności w ZUS
Oddziałem ZUS dedykowanym do obsługi pracodawców zagranicznych jest I Oddział ZUS w Warszawie przy ulicy Senatorskiej 6/8. To właśnie tam pracodawca zagraniczny rejestruje się jako płatnik składek na ubezpieczenia społeczne. Zgłoszenia w ZUS powinien dokonać w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pracownika, który ma wykonywać pracę na terytorium Polski.
Jeżeli pracodawca zagraniczny jest osobą prawną – co w praktyce zdarza się najczęściej – zgłasza siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZPA. Następnie musi zgłosić do ubezpieczeń imiennie swojego pracownika na formularzu ZUS ZUA.
Niezbędne identyfikatory
Aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta