Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski sektor bankowy może popaść w straty

22 października 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Kolejne miesiące mogą przynieść zwiększenie liczby nierentownych banków, pogorszyć może się sytuacja szczególnie tych mniejszych kredytodawców. Czy ich klienci mają powody do obaw? MACIEJ RUDKE

 

– W kolejnych kwartałach kontynuowany będzie spadkowy trend zyskowności banków. (...) Najtrudniejszy będzie 2021 r., kiedy możliwa jest nawet sytuacja, gdy sektor bankowy jako całość odnotuje stratę. To wariant pesymistyczny, ale wykluczyć go nie można – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP.

Zadecydują rezerwy

Jego zdaniem w razie ewentualnych nawet sporych strat sektor jako całość ma wysokie nadwyżki kapitału, które mogą być wykorzystane na ich pokrycie i zachowane zostaną wymagane współczynniki wypłacalności, więc banki będą mogły dalej rozwijać akcję kredytową. NBP ocenia, że mimo istotnego obniżenia dynamiki akcji kredytowej nie obserwuje credit crunchu, czyli nadmiernego ograniczenia podaży kredytu.

Jednym z głównych powodów spadku rentowności banków są przeprowadzone wiosną obniżki stopy referencyjnej niemal do zera, co w skali całego roku spowoduje zmniejszenie wyniku odsetkowego sektora o ponad 7 mld zł (w 2019 r. rezultat ten wyniósł 49 mld zł) i obniżenie zysku netto o 6 mld zł. Jednak prezes banku centralnego twierdzi, że powodem ewentualnych strat będą postępujące odpisy na oczekiwane straty kredytowe.

Problemy z zyskownością już są widoczne....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11794

Wydanie: 11794

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament