Odszkodowanie za dyscyplinarkę obniżone do dniówki
Nie ma podstaw, aby pracownikowi zwolnionemu niezgodnie z prawem tuż przed rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia, przyznać odszkodowanie w pełnej ryczałtowej stawce, jeśli traci on wynagrodzenie tylko za jeden dzień.
Takie wnioski płyną z wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie wydanego 3 grudnia 2019 r. (XXI Pa 600/19).
Przedmiot sporu
Rozpatrywana przez sąd sprawa dotyczyła dochodzonego przez byłego pracownika – prezesa zarządu – odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Głównym elementem spornym – oprócz samej zasadności rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym – była wysokość należnego odszkodowania.
Strony umowy o pracę zawarły porozumienie o jej rozwiązaniu za trzy miesiące od daty zawarcia porozumienia. W okresie tych trzech miesięcy prezes zarządu dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, a pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Co istotne, rozwiązanie umowy nastąpiło na dzień przed datą końcową umowy wskazaną w porozumieniu stron.
Brak regulacji
W sprawie uwidocznił się ciekawy problem prawny. Kodeks pracy nie stanowi bowiem, w jakiej wysokości liczyć odszkodowanie za niesłuszne rozwiązanie umowy w sytuacji, gdy do rozwiązania doszło w okresie ustalonej na podstawie porozumienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta