Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kwarantanna nie blokuje pracy zdalnej

22 października 2020 | Kadry i Płace | Aleksandra Minkowicz-Flanek Rozanna Piela-Wojciechowska
źródło: Rzeczpospolita

Pracownik przebywający w kwarantannie może pracować z domu, jeżeli jest zdrowy. Pracy w tym systemie nie można polecić osobie odizolowanej z powodu choroby lub sprawującej opiekę nad członkiem rodziny. ALEKSANDRA MINKOWICZ-FLANEK ROZANNA PIELA-WOJCIECHOWSKA

 

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na koniec czerwca 2020 r. 10,2 proc. pracowników pracowało zdalnie. Było to o 0,8 proc. mniej niż w końcu marca 2020 r. Najwięcej osób pracujących zdalnie było w regionie warszawskim – w system pracy zdalnej przeszedł tam prawie co piąty pracownik. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń COVID-19 coraz więcej firm szykuje się na powrót do tego systemu.

Praca zdalna staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w walce z pandemią koronawirusa. Pewne kwestie związane ze stosowaniem tego systemu wykonywania pracy pozostają jednak problematyczne. Chodzi np. o możliwość powierzenia pracownikowi pracy zdalnej w czasie odbywania kwarantanny.

Cel odosobnienia

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1239 ze zm.) „kwarantanna" oznacza odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Oznacza to, że na kwarantannę mogą zostać skierowane osoby zdrowe, a więc zdolne do świadczenia pracy.

Od 2 września 2020 r. kwarantanna z uwagi na kontakt z osobą chorą trwa 10 dni, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia lub styczności ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11794

Wydanie: 11794

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament