Nasza europejska szansa
Virginijus Sinkevičius Inwestycje w różnorodność biologiczną będą wsparciem dla wyjścia z kryzysu – przekonuje komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
NASZ MODEL GOSPODARCZY OPARTY JEST NA WSPÓŁZALEŻNOŚCI ZE ŚWIATEM PRZYRODY, A JEGO PODSTAWĄ JEST ZDROWE ŚRODOWISKO NATURALNE. NIESTETY, NADMIERNA EKSPLOATACJA PRZYRODY, WYCZERPUJĄCA ZASOBY NASZEJ PLANETY, WYWOŁUJE REAKCJĘ ŁAŃCUCHOWĄ, KTÓREJ KONSEKWENCJE STANOWIĄ ZAGROŻENIE DLA NAS WSZYSTKICH.
Zagrożone gatunki
W ostatnim czasie intensyfikacji ulegają trwające od lat działania obciążające środowisko naturalne i wpływające na stan zasobów naturalnych. W ciągu ostatnich czterech dekad działalność człowieka spowodowała spadek globalnej populacji dzikiej fauny o 60 proc. i sprawiła, że aż milion gatunków zagrożonych jest wyginięciem. Już niemal trzy czwarte powierzchni Ziemi nosi ślady ingerencji człowieka, wskutek czego dzika przyroda spychana jest w nieustannie kurczące się zakątki planety.
W Europie stan środowiska naturalnego nie wygląda wcale lepiej. Nowy raport Komisji Europejskiej na ten temat wykazuje postępującą degradację środowiska naturalnego w ciągu ostatnich sześciu lat. Pogarszania się stanu gatunków i siedlisk nie udaje nam się odwrócić ani powstrzymać. W Polsce tylko 20 proc. siedlisk i 37,7 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta