Ugoda nadal może być uznana za istotną zmianę umowy
Sąd Polubowny przy Prokuratorii Generalnej RP będzie mógł rozstrzygać spory obejmujące także przedsiębiorców prywatnych – wykonawców umów o zamówienie publiczne. Aktualne pozostają jednak obawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
W ostatnim czasie daje się zauważyć wyraźną tendencję ustawodawcy do mobilizacji stron ku pozasądowym rozstrzygnięciom prowadzonych sporów (ADR). Choć formalnie możliwość zawarcia ugody w zakresie umów z zamówień publicznych nie była dotychczas wyłączona, ustawodawca wyraźnie podkreśla rolę mediacji lub innego polubownego rozwiązywania sporów. Tej kwestii został bowiem poświęcony cały rozdział X ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2021 r.
Nowe rozwiązania
Zgodnie z przepisami, w sprawie majątkowej, w której zawarcie ugody jest dopuszczalne, każda ze stron umowy będzie mogła złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji lub inne polubowne rozwiązanie sporu. Taki wniosek będzie można złożyć do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej, wybranego mediatora albo osoby prowadzącej inne polubowne rozwiązanie sporu. Dodatkowo, postanowienia o mediacji może zawierać w sobie już umowa lub umowa ramowa. Istotne jest zatem, aby w momencie składania oferty dokonywać weryfikacji projektów umów również pod tym kątem.
W przypadku sporów sądowych wprowadza się obowiązkową informację w pozwie albo odpowiedzi na pozew zamawiającego o tym, czy strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta