Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koronawirus w firmie nie może być tematem tabu

22 października 2020 | Kadry i Płace | Karolina Kanclerz
źródło: Rzeczpospolita

Zatajenie informacji o zakażeniu jednego z pracowników i zignorowanie konieczności podjęcia dodatkowych działań ochronnych, może narazić pracodawcę nie tylko na odpowiedzialność cywilną, ale i karną. KAROLINA KANCLERZ

 

W związku z epidemią koronawirusa pracodawcy podejmują szereg działań prewencyjnych, które mają na celu zminimalizować istniejące zagrożenia. Praca hybrydowa, wprowadzenie ograniczeń korzystania z części wspólnych, częste dezynfekcje – to tylko niektóre z nich. Co jednak, jeśli pracodawca dowiaduje się, że jeden z pracowników ma koronawirusa? Pracodawcy nie zawsze są przygotowani na taką ewentualność, a niektórzy rozważają nawet zatajenie takiej informacji przed pracownikami. Nie radzimy.

Obowiązki informacyjne

W ramach ogólnych obowiązków dbałości pracodawcy o stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy pracodawcy mają obowiązek przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach (art. 2071 § 1 pkt 1 k.p.). Ponadto, w przypadku możliwości wystąpienia zagrożenia dla zdrowia lub życia, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie poinformować pracowników o tych zagrożeniach oraz podjąć działania w celu zapewnienia im odpowiedniej ochrony (art. 2092 § 1 i 2 k.p.).

Zatajenie informacji o zakażeniu jednego z pracowników, zignorowanie wzrostu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11794

Wydanie: 11794

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament