Przygotowanie postępowań przetargowych po nowemu
Kalikst Nagel Zamawiający przed wszczęciem procedur w sprawie udzielenie zamówienia publicznego będzie miał obowiązek dokonania analizy swoich potrzeb i wymagań, uwzględniając rodzaj i wartość zamówienia.
Wśród zmian wprowadzanych przez nowe prawo zamówień publicznych warto dostrzec zmiany dotyczące przygotowywania postępowań. Do najważniejszych nowości należy obowiązek dokonania analizy potrzeb i wymagań zamawiającego. Nie można też nie dostrzec zachęty do stosowania wstępnych konsultacji rynkowych (tj. „odświeżonego" dialogu technicznego).
Efektywność i planowanie
Zgodnie z uzasadnieniem projektu nowego prawa zamówień publicznych celem opracowania nowej ustawy jest wprowadzenie nowych rozwiązań opartych na maksymalnej efektywności i przejrzystości udzielanych zamówień publicznych. Jednym ze środków, który ma służyć osiągnięciu tego celu, jest zwiększenie roli planowania w zamówieniach publicznych. Ustawa przewiduje w tym zakresie kilka nowych regulacji.
Na pierwszy plan wysuwa się wyrażona w art. 17 zasada efektywności. W istocie składa się ona z dwóch zasad: zasady maksymalizacji jakości oraz zasady optymalizacji efektów z uzyskanych nakładów. Zasady te nie są jednoznaczne i częściowo są ze sobą niezgodne (pisałem o nich w innym miejscu) – zobaczymy, jaka będzie praktyka ich stosowania.
Uzasadnienie projektu nowego p.z.p wśród mechanizmów zwiększających rolę planowania w zamówieniach publicznych wymienia oprócz zasady efektywności także wprowadzenie obowiązku dokonania przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta