Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować przejęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

02 grudnia 2020 | Rachunkowość
źródło: Rzeczpospolita

W ostatnich latach obserwujemy w polskiej gospodarce znaczący wzrost inwestycji. Obok zakładania nowych firm coraz częściej stosowanym sposobem na rozpoczęcie działalności jest przejęcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą poprawić swoją pozycję konkurencyjną na rynku, rozszerzyć działalność bądź pozyskać nowe rynki zbytu. Edyta Przybyła

Zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) nie posiada jednoznacznej definicji. Zgodnie z polskimi przepisami pod pojęciem tym rozumie się istniejący w danym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) wyodrębniony pod względem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, mogącym stać się niezależną jednostką, samodzielnie realizującą określone zadania gospodarcze.

Rozliczenie nabycia

Przy przejmowaniu ZCP niezwykle ważne jest określenie czy przejmowane są wyłącznie pojedyncze składniki przedsiębiorstwa, czy też mamy do czynienia z przejęciem jego zorganizowanej części. Przy nabyciu ZCP zastosowanie mają przepisy dotyczące połączenia się spółek.

Kodeks spółek handlowych dopuszcza dwie metody łączenia spółek:

1) łączenie przez przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na inną spółkę przejmującą za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej,

2)m łączenie przez zawiązanie nowej spółki, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki.

Zgodnie z art. 44 ustawy o rachunkowości dopuszcza się następujące metody rozliczenia połączenia:

1) metoda nabycia – w przypadku każdej transakcji połączenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11828

Wydanie: 11828

Spis treści

Forum Parkietu i Rzeczpospolitej

Nieprzypisane

Zamów abonament