Opłatkowe spotkania online nie zastąpią bezpośrednich relacji
ROZMOWA | dr Paula Pustułka, Instytut Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS
Zacznijmy od pytania quizowego: święta takie jak Boże Narodzenie to obecnie: a) tradycja, którą powinniśmy podtrzymywać, b) dobra okazja do spotkań z bliskimi, c) czas odpoczynku, d) festiwal zakupów, promocji i konsumpcji.
Wśród tych propozycji odpowiedzi powinna być jeszcze taka opcja: wszystkie powyższe. Dzisiaj święta w dużym stopniu są hybrydą, mieszanką różnych obszarów. Są i tradycje, i spotkania rodzinne, ale oczywiście jest też konsumpcjonizm – Black Friday, świąteczne promocje, prezenty... Pomijanie tego nie pozwala nam w pełni zrozumieć rzeczywistości społecznej. Są ludzie, dla których ta sfera jest bardzo ważna, może nawet najbardziej ich pochłaniająca w okresie Bożego Narodzenia.
Czy w takim razie są jakieś cechy świąt, do których wciąż powinniśmy przywiązywać dużą wagę, odwołując się do tradycji, czy też możemy podchodzić do nich bez tego bagażu, po prostu świętując tak, jak lubimy.
Myślę, że przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na element dotyczący naszych relacji. Święta to element ciągłości i spójności społecznej. Wiem, że często narzekamy na wymuszanie relacji. Nie wszyscy chcą brać w nich udział. W czasie spotkań dochodzi do spięć. Można to potraktować jako coś, od czego należy odchodzić. Jednak z perspektywy trwania wspólnoty, rodzinnej, lokalnej, czy szerszej sieci pokrewieństwa, te rzeczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta