Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy daninie publicznej obowiązują zasady

02 grudnia 2020 | Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Zarzut naruszenia przez ustawodawstwo podatkowe art. 64 Konstytucji RP może dotyczyć nie samej okoliczności nałożenia podatku, ale formy i sposobu nakładania powinności podatkowych.

Poglądy na temat zasadności danin publicznych czy ich ukształtowania mogą i zapewne są różnorodne. Niemniej możliwość oceny ich konstytucyjności uzasadnia chociażby wprowadzenie do Konstytucji RP art. 84, zgodnie z którym „Każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów i świadczeń publicznych, w tym podatków, określonych w ustawie". Ponadto, wedle art. 217 Konstytucji RP „Nakładanie podatków, innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy".

Jak wskazał Trybunał Konstytucyjny, daleko idące uprawnienia ustawodawcy do kształtowania materialnych treści prawa podatkowego są w swoisty sposób równoważone koniecznością respektowania przez ustawodawcę warunków formalnych wynikających z art. 2, art. 84, art. 92 ust. 1 i art. 217 Konstytucji RP.

Poprawność tworzenia prawa

Podmioty wnoszące skargę konstytucyjną są uprawnione skonstruować zarzuty naruszenia ich praw lub wolności przez regulację daninową, odwołując się do zasady wyłączności ustawy w prawie daninowym lub zasady szczególnej określoności regulacji daninowych, wywodzonych z art. 84 i art. 217 Konstytucji RP. Zasada poprawnej legislacji związana jest funkcjonalnie z zasadami pewności i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11828

Wydanie: 11828

Spis treści

Forum Parkietu i Rzeczpospolitej

Nieprzypisane

Zamów abonament