Opozycja. Jakie są scenariusze?
Zbliża się przesilenie w polityce i obowiązkiem opozycji jest posiadanie planów na przyszłość.
Warunkiem przesilenia jest refleksja przynajmniej kilku posłów z obecnej większości. Ich pójście własną drogą lub, jak niektórzy mówią, przejście na „jasną stronę mocy" daje szansę na co najmniej łagodniejsze potraktowanie przez historię. Trzeba przecież pamiętać, że dla łamiących prawo przewidziana jest odpowiedzialność konstytucyjna i karna.
Co dalej?
Krok 1: Zatrzymanie partactwa i psucia państwa
Po pierwsze, zmiana na stanowisku marszałka Sejmu. W ciągu pięciu lat Sejm stał się karykaturą parlamentaryzmu, co szczególnie wyraźnie widać w czasie pandemii. Nie ma przestrzeni na tworzenie dobrego prawa, którego potrzebujemy teraz jak tlenu. Naszym obowiązkiem jest porozumieć się i przywrócić w Sejmie demokratyczne procedury: powrócić do konsultacji społecznych, rzetelnej debaty i przejrzystego tworzenia dobrego prawa.
Po drugie, wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jeśli mielibyśmy wskazać jeden obszar funkcjonowania państwa, który został najbardziej zniszczony w ostatnich latach, jest to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta