Księgowe ujęcie pomocy publicznej uzyskanej z tarcz antykryzysowych
Dotacje lub inne formy wsparcia przedsiębiorców w okresie lock down'u pozwolą na poprawę wyniku finansowego, ale nie wszystkie od razu w 2020 r., a otrzymana rekompensata nie zawsze zniweluje negatywne skutki na każdym poziomie wyniku finansowego.
Rok finansowy z pandemią Covid-19 był i jest rokiem szczególnym z wielu powodów. Obok licznych negatywnych czynników, z którymi zmagały się firmy, są też pozytywne związane z pomocą publiczną wynikającą z serii tarcz antykryzysowych. Ujęcie tej pomocy w sprawozdaniu finansowym za rok 2020 będzie niewątpliwie tematem niestandardowym w tegorocznym zamknięciu roku. O kilku aspektach tego tematu warto przypomnieć i usystematyzować podejście.
Od wiosny 2020 r. wprowadzane są w kolejnych ustawach lub rozporządzeniach różnego rodzaju udogodnienia dla przedsiębiorstw mające na celu wsparcie i rekompensatę za utrudnienia związane z pandemią oraz 'lock down'em części gospodarki. Nie wymieniając w szczegółach każdego z tych udogodnień, można dokonać ich podziału pod kątem skutków księgowych na kilka rodzajów.
Zwolnienie z kosztów
Do pierwszego z nich zaliczyć możemy wszystkie te instrumenty z tarcz antykryzysowych, które zwalniają przedsiębiorstwa z różnego rodzaju kosztów. Przykładem może być tu zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne. Jeśli taka pomoc należy się spółce, to księgowe ujęcie nie będzie skomplikowane. Dany koszt, w tym przypadku świadczeń na rzecz pracowników, nie wystąpi w okresie, za który zostaliśmy z niego zwolnieni. Istotną implikacją może być sytuacja, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta