Rozliczanie kosztów działalności pomocniczej
Funkcjonowanie wydziałów pomocniczych w przedsiębiorstwie, poza korzyściami jakie przynosi, związane jest także z koniecznością rozliczenia kosztów tej działalności na pozostałą część spółki. Błędy popełnione przy rozliczaniu mogą prowadzić do nieracjonalnych decyzji podejmowanych przez kierowników. JAKUB MŁYŃSKI
Działalność pomocnicza co do zasady ma charakter wewnętrzny w jednostce, tj. korzyści generowane przez wydziały pomocnicze są głównie wykorzystywane przez inne wydziały jednostki. Jako klasyczne wydziały pomocnicze można wykazać:
- dział transportu,
- wydziały energetyczne, tj produkujące energie cieplną elektryczną itp., np. kotłownia ogrzewająca hale,
- wydziały utrzymania ruchu, remontowe.
Wydziały te są co do zasady ośrodkami kosztów i powinny być rozliczane i oceniane z perspektywy kosztu wytworzenia świadczonych przez siebie usług. Usługi wytwarzane wewnętrznie w przedsiębiorstwie powinny być tańsze niż ogólnie dostępne na rynku lub ich wyższa cena powinna być uzasadniona innymi przesłankami, np. operacyjnymi. Z uwagi na to, że koszty wydziałów pomocniczych rozliczane są na pozostałe centra kosztów w przedsiębiorstwie, sposób tego rozliczania może mieć wpływ na ocenę efektywności działania tych pozostałych obszarów, a tym samym na podejmowane decyzje.
Prawidłowy wskaźnik podziału
Dobranie nieprawidłowej metody rozliczania a w szczególności klucza podziałowego do rozliczania kosztów działalności pomocniczej może negatywnie wpływać na decyzje kierowników, którzy znając ustalone zasady obciążania kosztami będą podejmowali decyzje korzystne dla siebie, ale niekoniecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta