Jaki kurs zastosować do faktur korygujących
Sposób, w jaki przelicza się walutę na korekcie faktury zależy od przyczyny jej wystawienia.
- Spółka (podatnik VAT czynny i VAT UE) nabywa towary (chemia gospodarcza) w ramach wewnątrzwspólnotowego towarów z Niemiec. Spółka wykazuje podatek należy oraz naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia tych towarów rozlicza za miesiąc powstania obowiązku podatkowego (tj. w przypadku Spółki wystawienia faktur przez kontrahentów). Otrzymane od kontrahentów faktury są wystawiane w euro. Do przeliczenia kwot wykazanych na tych fakturach spółka stosuje kursy średnie NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego (z tytułu WNT). W praktyce występują przypadku, gdy unijni kontrahenci wystawiają faktury korygujące do wystawionych uprzednio faktur dokumentujących dostawy towarów stanowiące dla Spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Z uwagi na powód wystawienia faktury korygującej można je podzielić na:
1) faktury korygujące wystawione w celu naprawienia błędu, który spowodował podanie nieprawidłowej kwoty należności na fakturze pierwotnej, a który istniał już w chwili wystawienia faktury pierwotnej, np. nieprawidłowa ilość lub wartość towaru, nieprawidłowa cena jednostkowa, itp.
2) faktury korygujące wystawione z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta