Praworządność poza zasięgiem
TK nie może uchylić unijnego rozporządzenia.
Prokurator generalny zapowiedział, że zamierza wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego (TK) z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia unijnego o zawieszaniu funduszy w razie łamania przez państwo członkowskie praworządności (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2020/2092 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii). Taką możliwość wyklucza jednak zarówno prawo unijne, jak i polska konstytucja, przynajmniej w świetle dotychczasowego orzecznictwa TK.
Tylko nas narażą
Od strony prawa unijnego sytuacja jest jednoznaczna. Rozporządzenie w sprawie warunkowości, po wejściu w życie, będzie stosowane ze skutkiem od 1 stycznia 2021 r. w całości i we wszystkich państwach członkowskich. Może ono utracić swoją skuteczność albo poprzez uchylenie w drodze legislacyjnej, albo poprzez stwierdzenie nieważności przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Organy rządowe mają do dyspozycji skargę na nieważność aktu prawa unijnego zawartą w art. 263 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Skargę tę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta