3 x PL, czyli czas na politykę przemysłową
Katalog działań, które pozwolą rozwinąć polski przemysł, technologie i produkty, powstanie w toku konsultacji ze środowiskiem biznesowym, naukowym i opozycją – pisze wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
Każdego dnia świat coraz głębiej uświadamia sobie, że zmiany, jakie niesie ze sobą Covid-19, są szerokie, trwałe, a jednocześnie ich kierunek jest trudny do uchwycenia. Zmieniają się hierarchia wartości współczesnego człowieka, charakter relacji międzyludzkich, nasze nawyki konsumenckie, poziom zamożności poszczególnych państw, geopolityczny układ sił... Głębokie przeobrażenia najszybciej uwidocznią się w gospodarce. Te kraje, które trafnie zdiagnozują kierunek zmian, zapewnią sobie przewagę konkurencyjną na długie dziesięciolecia.
Pierwsza kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy przyniosła z jednej strony szeroko zakrojone programy społeczne, a z drugiej – działania wspierające rozwój gospodarczy o charakterze horyzontalnym, a więc adresowane do wszystkich typów działalności gospodarczej. Ostatni rok upłynął przede wszystkim na ratowaniu miejsc pracy i tych branż, które najdotkliwiej odczuły skutki pandemii. Jeden i drugi rodzaj działań ze strony administracji rządowej przyniósł zamierzone efekty. W latach 2016–2019 skumulowany wzrost gospodarczy sytuował Polskę na pozycji lidera w UE. Z kolei śmiało zakrojone programy pomocowe sprawiły, że w roku 2020 recesja w Polsce należała, jak wszystko wskazuje, do najniższych w Europie (i prawdopodobnie była najniższa wśród dużych i średnich krajów unijnych).
Polskie technologie i produkty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta