Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy nie chcą dłużej trwać w zawieszeniu

12 stycznia 2021 | Ekonomia i rynek
źródło: Rzeczpospolita

Rośnie desperacja firm i rodzi się rokosz przeciwko nieprzewidywalnej polityce rządu. Warta ponad 160 mld zł rządowa pomoc nie zmniejsza lęku przed kryzysem, a rodzi obawy o hiperinflację. ANITA BŁASZCZAK, PIOTR SKWIROWSKI

 

Na razie są tylko pojedyncze przypadki – otwarta w miniony weekend restauracja w Cieszynie czy stok narciarski w Postolicach, gdzie opłaty pobierano poprzez sprzedaż oscypków. Jednak już wkrótce, jeśli rząd nie zniesie wprowadzonych w grudniu ograniczeń blokujących górską turystykę na Podhalu i w innych miejscowościach turystycznych na południu Polski, może ruszyć prawdziwa lawina buntu przedsiębiorców.

Uruchomiła ją akcja „Góralskie veto", którą jeszcze w grudniu zainicjował Sebastian Pitoń, achitekt z Kościeliska. Według niego obecna polityka rządu w walce z pandemią nie tyle chroni przed koronawirusem, ile niszczy prywatną własność, w tym zwłaszcza małe i średnie firmy.

Równia pochyła

Pitoń wyjaśnia, że jego inicjatywa, która nawiązuje do tradycji liberum veto, ma obudzić w elitach władzy świadomość, iż nie powinny już dłużej akceptować niszczenia gospodarki. – Jesteśmy już na równi pochyłej, a dosypywanie pieniędzy skończy się tylko hiperinflacją – podkreśla pomysłodawca „Góralskiego veta". I dodaje, że w ostatnich dniach dostaje dziesiątki telefonów od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11859

Wydanie: 11859

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament