Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sukces czy porażka budżetów obywatelskich

12 stycznia 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

W styczniu 2021 r. mijają 3 lata od momentu wpisania do ustawy samorządowych budżetów obywatelskich. Oznacza to, że przez dwa ostatnie pełne lata budżetowe samorządy musiały zmierzyć się z niekiedy obowiązkowymi budżetami partycypacyjnymi.

Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. poz. 130 z późn. zm.) usankcjonowała praktykę prowadzenia konsultacji społecznych w formie budżetu obywatelskiego.

Ustawowe ramy

Do czasu wejścia w życie tej ustawy konsultacje tego rodzaju były prowadzone tylko na podstawie prawa miejscowego. Ustawa z 11 stycznia 2018 r. ujednoliciła zasady, na jakich mają opierać się budżety obywatelskie. Ponadto wprowadzono obowiązek wdrożenia budżetów partycypacyjnych w miastach na prawach powiatu, w której to procedurze rozdysponowaniu podlega co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Zmienione przepisy weszły w życie 31 stycznia 2018 r. Oznacza to, że miasta na prawach powiatu musiały sporządzić i wykonać budżety na lata 2019 i 2020 z uwzględnieniem zadań wybranych w budżecie partycypacyjnym. Doświadczenia z tego okresu pozwalają na ocenę obowiązujących rozwiązań prawnych w tym zakresie.

Kto wybiera projekty

Budżet obywatelski, z założenia, jest instrumentem prawnym mającym na celu zwiększenie udziału mieszkańców w zarządzaniu wspólnotami samorządowymi do których przynależą. Ustawodawca przyjął, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11859

Wydanie: 11859

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament