Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązkowa smycz, kaganiec i tabliczka na płocie są nielegalne

12 stycznia 2021 | Dobra Administracja | Mateusz Adamski

Rada gminy nie może nakazać właścicielom prywatnych nieruchomości wywieszania tabliczki ostrzegającej o tym, że na posesji jest pies.

Prokurator zaskarżył do sądu kilka zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie miejskiej. Jeden z nich zobowiązywał właścicieli nieruchomości utrzymujących zwierzęta domowe do umieszczania tabliczki przy wejściu na nieruchomość informującej o obecności psa. Inny nakazywał wyprowadzanie czworonogów na smyczy jak i w kagańcu, niezależnie od ich cech osobniczych i uwarunkowań indywidualnych. Obu tym zapisom prokurator zarzucił przekroczenie delegacji ustawowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w niedawnym wyroku przyznał rację prokuratorowi i unieważnił kwestionowane regulacje. Uznał, że postanowienia dotyczące obowiązku umieszczania tabliczki ostrzegawczej o trzymaniu psa są niezgodne z art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdyż wykraczają poza zakres udzielonego w tym przepisie pełnomocnictwa....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11859

Wydanie: 11859

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament