Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Większy PIT za cudzoziemca bez PESEL

12 stycznia 2021 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Przedsiębiorcy mogą zapłacić wyższe daniny od pensji pracowników z zagranicy bez polskiego identyfikatora. Skarbówka przymknie jednak na to oko. MATEUSZ RZEMEK

 

Dziesiątki tysięcy przedsiębiorców zatrudniających ponad milion cudzoziemców w Polsce mają czas do końca stycznia na rozliczenie podatku od ich przychodów osiągniętych w 2020 r.

Biurokracja rządzi

Okazuje się, że poważnym problemem w tych rozliczeniach może okazać się brak polskiego PESEL.

A ten trudno było uzyskać w urzędach gmin, nie tylko przez biurokratyczne ograniczenia, ale także z prozaicznego powodu – na większą część roku urzędy zamknęła epidemia koronawirusa. Utrudniało to szybką identyfikację cudzoziemca, bo wymagało sprawdzenia jego miejsca i daty urodzenia czy danych paszportowych.

Jeszcze w 2019 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w przepisach ułatwiające i przyspieszające procedurę uzyskania PESEL przez cudzoziemca. W niektórych gminach, które zajmują się rozpatrywaniem takich wniosków, bez przyczyny takie sprawy były załatwiane bardzo długo i nad wyraz skrupulatnie. Niezbędna zmiana w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11859

Wydanie: 11859

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament