Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za podanie nieprawdziwej informacji 2 lata bez przetargu

14 stycznia 2021 | Zamówienia publiczne | Tomasz Michalczyk

Od 1 stycznia 2021 r. wykonawca, który umyślnie lub nieumyślnie wprowadzi zamawiającego w błąd, może podlegać wykluczeniu w przyszłych postępowaniach. Na szczęście może się przed tym bronić.

1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych, które istotnie zmodyfikowały tzw. przesłanki wykluczenia z postępowania rozumiane jako okoliczności, których wystąpienie powoduje, że dany wykonawca nie może się ubiegać o udzielenie zamówienia. Zmiany objęły również przesłanki dotyczące wprowadzenia zamawiającego w błąd, czyli sytuację, w której wykonawca przekazuje zamawiającemu informacje dotyczące np. spełniania warunków udziału w postępowaniu, tj. doświadczenia firmy czy personelu, które okazują się niezgodne z prawdą, co w konsekwencji powoduje, że zamawiający musi wykluczyć wykonawcę z postępowania i odrzucić jego ofertę.

O tym, jak powszechne jest zastosowania tej przesłanki, wiedzą doskonale wykonawcy, którym przyszło się bronić w Krajowej Izbie Odwoławczej przed zarzutem niespełniania warunków udziału w postępowaniu – takim zarzutom towarzyszy bowiem prawie zawsze argument wprowadzenia zamawiającego w błąd. Na drugim biegunie pojawia się problem wręcz patologicznego nadużywania tej przesłanki wykluczenia, przy jawnym naruszeniu zasady proporcjonalności – najmniejszy błąd lub omyłka w ofercie są bowiem często traktowane jako wprowadzenie zamawiającego w błąd i stanowią powód wykluczenia z postępowania nawet w sytuacji, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament