Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krok na drodze do oczyszczenia

14 stycznia 2021 | Kraj | Tomasz Krzyżak

Biskupi zlecili kolejne badania w sprawie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Równolegle powstaje system ochrony dzieci i młodzieży.

Od 1990 r. do połowy 2018 r. instytucje kościelne w Polsce otrzymały 382 zgłoszenia o wykorzystaniu seksualnym małoletnich, którego sprawcami byli duchowni. Przestępstwa te zaistniały pomiędzy 1950 a 2018 rokiem, a skrzywdzonych zostało co najmniej 661 osób. To oficjalne dane Kościoła, które opinia publiczna poznała już w 2019 roku. Teraz jednak zaprezentowano bardziej precyzyjne wyniki tamtego badania.

Wynika z nich, że ofiarami wykorzystywania najczęściej byli chłopcy (56 proc.), dziewczynki stanowią 38 proc. ofiar, a 1 proc. przypadków dotyczył obu płci. Statystycznie na jednego sprawcę przypada 1,85 ofiar płci męskiej i 1,75 płci żeńskiej.

W 270 przypadkach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament