Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pandemia bez pomocy socjalnej

14 stycznia 2021 | Kadry i Płace | Angelika Makar

O zawieszeniu obowiązków pracodawcy wynikających z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych na podstawie specustawy należy powiadomić pracowników. Dotyczy to też małych firm, które do końca stycznia przekazują zatrudnionym informacje o nietworzeniu zfśs i niewypłacaniu świadczeń urlopowych.

Pracodawca, który w 2021 r. nie chce tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych/wypłacać świadczeń urlopowych, powinien o tym poinformować pracowników do końca stycznia. Czy ten obowiązek informacyjny obejmuje także kwestie wynikające z przepisów tarczy antykryzysowej, które przewidują możliwość zawieszenia obowiązków związanych z funduszem w czasie epidemii? O czym należy poinformować pracowników w takiej sytuacji?

Rezygnacja w dużej firmie...

Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (dalej: ustawa o zfśs), obowiązek tworzenia takiego funduszu obejmuje pracodawców, którzy na 1 stycznia danego roku zatrudniali co najmniej:

- 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat,

- 20 osób w przeliczeniu na pełny etat – jeśli zakładowa organizacja związkowa wystąpiła z wnioskiem o utworzenie funduszu,

a także wszystkich pracodawców prowadzących działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników.

Pracodawca, który nie należy do sfery budżetowej, może wyłączyć obowiązek utworzenia funduszu. Wymaga to jednak zachowania szeregu formalności.

Postanowienia w zakresie rezygnacji z tworzenia funduszu powinny zostać uwzględnione w układzie zbiorowym pracy, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament