Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowe zachęty do szczepień bez dyskryminacji

14 stycznia 2021 | Kadry i Płace | Kajetan Bartosiak Łukasz Łaguna

Przemyślana polityka proszczepionkowa pracodawcy nie naruszy zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Trzeba jednak właściwie uzasadnić przyznanie profitów zaszczepionym pracownikom.

Perspektywa powszechnych szczepień uwypukliła kolejny problem z zakresu prawa pracy związany z epidemią – czy pracodawcy mogą wprowadzać benefity zachęcające swoich pracowników do szczepień. Naszym zdaniem nie jest to wykluczone.

Twarde stanowisko

W ostatnich dniach w mediach pojawiły się wypowiedzi ekspertów z zakresu prawa pracy, którzy postawili zdecydowaną tezę, że przyznanie jakichkolwiek bonusów zaszczepionym pracownikom może prowadzić do dyskryminacji pracowników niezaszczepionych. Podniesiono, że mogłaby to być dyskryminacja ze względu na światopogląd, gdyż część pracowników może być tzw. antyszczepionkowcami. Jednocześnie wskazano, że profity proszczepionkowe mogłyby zostać wprowadzone wyłącznie wtedy, gdyby ustawodawca wyłączył „bezprawność" takiego różnicowania praw zatrudnionych. Innymi słowy, zgodnie z zaprezentowanym poglądem, dopóki ustawodawca nie zmieni kodeksu pracy, pracodawcy nie mogą wprowadzać polityk zachęcających pracowników do szczepień, bowiem narażą się na zarzut dyskryminacji.

W naszej ocenie, abstrahując od obowiązków pracodawców związanych z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, powyższe stanowisko jest zbyt kategoryczne, a tym samym nietrafne.

Brak wiedzy to nie cecha

Na początku warto przytoczyć kilka przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament