Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powtórne wyrzucanie prezydenta

14 stycznia 2021 | Świat | Aleksandra Słabisz

Republikańscy kongresmeni modlą się w Izbie Reprezentantów
źródło: AFP
Republikańscy kongresmeni modlą się w Izbie Reprezentantów

Donald Trump jest pierwszym w historii Stanów Zjednoczonych prezydentem, wobec którego dwukrotnie wysunięto oskarżenie w procesie impeachmentu.

W środę, przed zamknięciem tego numeru, Izba Reprezentantów zebrała się na Kapitolu, tym razem mocno obstawionym Gwardią Narodową. Kongresmeni mieli zatwierdzić artykuł impeachmentu przeciw Donaldowi Trumpowi. Prezydent został oskarżony o „podżeganie do insurekcji" podczas oblężenia Kapitolu tydzień wcześniej. Wtedy połączone izby zebrały się, by zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich.

Komentatorzy przewidywali, że Izba Reprezentantów zatwierdzi artykuł impeachmentu, który zostanie potem złożony w Senacie.

Trump ostrzega

Dzień wcześniej Izba Reprezentantów zatwierdziła rezolucję wzywającą wiceprezydenta Mike'a Pence'a do usunięcia Trumpa z urzędu na podstawie 25. poprawki do konstytucji. – Jest oczywistym: prezydent nie jest zdolny do wypełniania obowiązków – brzmiała. Jednak na kilka godzin przed głosowaniem w liście do przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wiceprezydent dał do zrozumienia, że nie podejmie się tego wyzwania. – Czas na zjednoczenie naszego kraju, w momencie gdy przygotowujemy się do zaprzysiężenia prezydenta-elekta Joe Bidena – napisał.

We wtorek, pierwszym publicznym wystąpieniu od oblężenia Kapitolu, Donald Trump nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament