Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediacja zamiast kosztownego procesu

14 stycznia 2021 | Zamówienia publiczne | Jan Roliński

Ugodowe rozwiązywanie sporów w zamówieniach publicznych zyska na popularności wraz z wejściem w życie przepisów nowej ustawy.

Od wielu lat poważnym problemem sektora zamówień publicznych są konflikty powstałe na tle wykonywania umów. Spory te dotyczą na ogół kar umownych czy też roszczeń o zwiększenie wynagrodzenia. Dotychczas konflikty te skutkowały zwykle wieloletnimi i kosztownymi sporami sądowymi. Przyczyn takiej sytuacji jest zapewne kilka. Jedną z nich była formalistyczna regulacja prawa zamówień publicznych, która ogranicza swobodę modyfikacji umów. Inną przyczyną było podejście zamawiających, którzy obawiali się zarzutów kontroli, że nie egzekwują kar bądź że zgadzają się z roszczeniami wykonawców. Ustawodawca, dostrzegając to negatywne zjawisko postanowił do nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) wprowadzić przepisy art. 591–595, dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów na tle umów o zamówienie publiczne.

WAŻNE!

Nowatorstwo tej regulacji polega na tym, że przepisy PZP obejmą swoim zakresem również sporny aspekt wykonania umowy, a nie tylko procedurę zmierzającą do jej zawarcia.

Sąd przy Prokuratorii

Możliwość zawierania ugód na tle sporów wynikających z umów zawartych w reżimie zamówień publicznych – zarówno w wyniku mediacji, jak i nią niepoprzedzonych – istniała już przed 2021 r. choć nie była szeroko stosowana. Nowe przepisy mają zaś w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament