Środki ochrony prawnej od 2021 roku
Skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wnosi się do nowo utworzonego Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem prezesa Izby.
Obowiązujące od 1 stycznia nowe prawo zamówień publicznych (PZP) kompleksowo reguluje kwestie środków ochrony prawnej, poświęcając im osobny dział IX o takim samym tytule. Warto przyjrzeć się zmianom, gdyż narzędzie prawne ochrony interesów uczestników przetargów, jakim jest odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), wykorzystywane jest w Polsce bardzo często w porównaniu z pozostałymi państwami członkowskimi UE.
Gwarancja działania instytucji zgodnie z prawem
W zamyśle ustawodawcy szybkie, skuteczne i efektywne środki ochrony prawnej mają na celu zagwarantowanie zgodności działania instytucji zamawiających z przepisami prawa unijnego i krajowego, w szczególności na etapie, na którym naruszenia tych przepisów mogą być jeszcze skorygowane (a zatem na etapie przetargowym).
WAŻNE
Środki ochrony prawnej uregulowane w p.z.p. odnoszą się do przede wszystkim do etapu przedumownego (z pewnymi wyjątkami związanym np. z unieważnieniem zawartej umowy z powodu naruszeń zaistniałych na etapie procedury), co odróżnia je od sądowych i pozasądowych sposobów ochrony interesów stron umowy na etapie realizacji (uregulowanych np. w rozdziale X PZP „Pozasądowe rozwiązywanie sporów").
Jak wynika z dyrektywy Rady z 21 grudnia 1989 r. w sprawie koordynacji przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta