Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Środki ochrony prawnej od 2021 roku

14 stycznia 2021 | Zamówienia publiczne | Anna Szymańska

Skargę na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej wnosi się do nowo utworzonego Sądu Okręgowego w Warszawie – sądu zamówień publicznych w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia, za pośrednictwem prezesa Izby.

Obowiązujące od 1 stycznia nowe prawo zamówień publicznych (PZP) kompleksowo reguluje kwestie środków ochrony prawnej, poświęcając im osobny dział IX o takim samym tytule. Warto przyjrzeć się zmianom, gdyż narzędzie prawne ochrony interesów uczestników przetargów, jakim jest odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO), wykorzystywane jest w Polsce bardzo często w porównaniu z pozostałymi państwami członkowskimi UE.

Gwarancja działania instytucji zgodnie z prawem

W zamyśle ustawodawcy szybkie, skuteczne i efektywne środki ochrony prawnej mają na celu zagwarantowanie zgodności działania instytucji zamawiających z przepisami prawa unijnego i krajowego, w szczególności na etapie, na którym naruszenia tych przepisów mogą być jeszcze skorygowane (a zatem na etapie przetargowym).

WAŻNE

Środki ochrony prawnej uregulowane w p.z.p. odnoszą się do przede wszystkim do etapu przedumownego (z pewnymi wyjątkami związanym np. z unieważnieniem zawartej umowy z powodu naruszeń zaistniałych na etapie procedury), co odróżnia je od sądowych i pozasądowych sposobów ochrony interesów stron umowy na etapie realizacji (uregulowanych np. w rozdziale X PZP „Pozasądowe rozwiązywanie sporów").

Jak wynika z dyrektywy Rady z 21 grudnia 1989 r. w sprawie koordynacji przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament