Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Marionetki w rękach oligarchów

14 stycznia 2021 | Świat | Rusłan Szoszyn

Dziennikarze śledczy demaskują związki deputowanych Rady Najwyższej z miliarderami.

Pod dyktando najbogatszych posłowie piszą projekty nowych ustaw i poprawiają stare, a na sali plenarnej zawsze głosują „jak trzeba". Torpedują inicjatywy godzące w interesy wpływowych mocodawców, a w razie potrzeby zaskarżają nowe ustawy w Sądzie Konstytucyjnym, wydłużając zmianę prawa o kolejne miesiące. Zasypują wnioskami organy ścigania i składają interpelacje poselskie, a jeżeli zachodzi potrzeba, idą do mediów, rzecz jasna, należących do oligarchów.

Dziennikarze śledczy z popularnego portalu bihus.info porównują ukraińską Radę Najwyższą do teatru, w którym miliarderzy są reżyserami, a często i autorami scenariuszy.

Kto komu służy

Majątek Igora Kołomojskiego szacowano w ubiegłym roku na ponad 1 mld dol. Zarabia w branży naftowej, metalurgicznej oraz lotniczej. Zdaniem powołujących się na niezależne źródła ukraińskich dziennikarzy z bihus.info oligarcha może liczyć na lojalność aż 70 deputowanych w 450-osobowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament