Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwyżka płacy minimalnej także dla cudzoziemców

14 stycznia 2021 | Kadry i Płace | Adam Smuga

Od stycznia br. pensja osoby zatrudnionej na cały etat przez polskiego pracodawcę nie może być niższa niż 2800 zł. Dotyczy to także obcokrajowców. Ich zarobki mogą ponadto podlegać innym wymogom.

Coroczne podnoszenie kwoty stanowiącej minimalne wynagrodzenie stało się tendencją. Na początku 2020 r. rząd zapowiadał większy wzrost płacy minimalnej, jednak spowolnienie gospodarcze spowodowane epidemią Covid-19 zmieniło te plany. Poprzestano na podniesieniu wynagrodzenia minimalnego jedynie o 200 zł w stosunku do 2020 r. (z 2600 zł do 2800 zł brutto). Tym samym zwiększyła się też minimalna stawka godzinowa, którą należy wypłacać osobom zatrudnionym na umowie zlecenie – wzrosła z 17 zł do 18,30 zł brutto za godzinę.

Wzrost płacy minimalnej dotyczy także cudzoziemców legalnie zatrudnionych przez polskie firmy. Zgodnie bowiem z przepisami, obcokrajowców obowiązują takie same prawa i obowiązki pracownicze, co obywateli polskich.

Więcej niż na zezwoleniu

Wraz z podwyżką płacy minimalnej wśród pracodawców pojawiła się wątpliwość dotycząca ważności zezwoleń na pracę dla pracowników zatrudnionych w 2020 r. i otrzymujących wynagrodzenie minimalne w wysokości obowiązującej w ubiegłym roku. Czy zmiana progów wynagrodzenia minimalnego powoduje konieczność ubiegania się o zmianę decyzji legalizującej pracę?

Zgodnie z przepisami – nie. Faktycznie wypłacane wynagrodzenie może być bowiem wyższe niż wskazane w treści zezwolenia na pracę. Oznacza to, że pracodawca może, a nawet powinien, podnieść pracownikowi będącemu cudzoziemcem jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11861

Wydanie: 11861

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament