Turoszowski kombinat w centrum sporu o wodę
Stary rok dla kopalni węgla brunatnego Turów upłynął pod znakiem protestów i apeli organizacji ekologicznych o zaprzestanie eksploatacji oraz czeskiej skargi do Komisji Europejskiej na działalność wydobywczą. JACEK STASZCZUK, ZGORZELEC.INFO
Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, że kombinatowi może cokolwiek grozić. Nowa, warta ponad 4 mld zł netto inwestycja związana z budową bloku energetycznego pozwalała śmiało patrzeć nawet na kilkadziesiąt lat w przyszłość.
Wszystko zmieniło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy i związane było z przedłużeniem o sześć lat (do 2026 roku) dotychczasowej koncesji na wydobycie węgla. Pociągnęło to za sobą istną lawinę protestów i wystąpień organizacji ekologicznych.
Na tym jednak nie koniec. Zdaniem naszych południowych sąsiadów dalsza działalność kopalni prowadzi do obniżenia poziomu wody, pozbawiając jej przygranicznych miejscowości. Protesty i brak porozumienia pomiędzy Polską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta