Jak zapewnić własnej spółce uczciwe warunki konkurencji?
Obowiązki zarządu | Zapobieganie naruszeniom i działanie, gdy do nich dojdzie
Prowadzenie biznesu w warunkach wolnorynkowej konkurencji wymaga od zarządu spółki dbałości o to, aby konkurować uczciwie. Obowiązek ten oznacza konieczność nie tylko prowadzenia rynkowej rywalizacji na zasadach i w granicach wyznaczonych przez prawo, ale także konieczność „patrzenia konkurentom na ręce", czy oni także przestrzegają reguł rynkowej gry.
Liczy się czas
Z pewnością szczególnie narażone na nieuczciwe działania konkurentów są firmy działające pod ugruntowaną marką, których produkty są obecne na rynku wiele lat i których renoma jest dla nieuczciwych konkurentów „łakomym kąskiem". Są to jednak zazwyczaj przedsiębiorstwa na tyle duże i dobrze zorganizowane, że wprowadzenie procedur i dobrych praktyk minimalizujących takie ryzyko nie powinno im nastręczać trudności.
Ważne!
Modelową postawę przedsiębiorcy narażonego na czyn nieuczciwej konkurencji dobrze oddaje maksyma, wedle której przezorny zawsze ubezpieczony. W praktyce oznacza to: bieżący monitoring rynku, sprawne procedury wewnętrzne w przedsiębiorstwie i szybką reakcję na naruszenia – własne i (zwłaszcza) konkurentów.
Te trzy elementy są kluczowe dla zapobieżenia trwałym skutkom naruszenia, w tym przejęciu klienteli czy szkodzie na renomie. Specyfika czynów nieuczciwej konkurencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta