Czy zarząd odpowiada za fiasko zdalnego zgromadzenia?
E-walne | Ryzyka wynikające z nowych technologii
Do kompetencji zarządu spółek kapitałowych należy prawo do zwołania zgromadzenia wspólników spółki z o.o. (art. 235 Kodeksu spółek handlowych ) oraz walnego zgromadzenia spółki akcyjnej (art. 399 k.s.h.) i prostej spółki akcyjnej (art. 30085 k.s.h.). To właśnie głównie członkowie zarządu jako zwołujący zgromadzenie spółki będą decydować o możliwości udziału wspólników/akcjonariuszy w zgromadzaniu przy wykorzystaniu komunikacji elektronicznej. Decyzja o przeprowadzeniu e-walnego musi być podjęta przed zawiadomieniem o tym wspólników/akcjonariuszy spółki.
Podejmując decyzje o przeprowadzeniu e-walnego, członkowie zarządu będą musieli rozważyć wszelkie związane z nimi ryzyka, ale także wziąć pod uwagę interes spółki i jej ekonomicznych właścicieli. Jeśli bowiem istnieje ryzyko, że zwołanie zgromadzenia w formie tradycyjnej byłoby trudniejsze (z jakichkolwiek przyczyn), to zarząd w celu podjęcia decyzji, które wymagają zgody lub muszą być podjęte szybko, może uznać, że w takim przypadku lepszym pomysłem będzie zwołanie e-walnego.
Ryzyka związane z e-walnymi
E-walne nie tylko stwarza nowe szanse, lecz niesie także istotne ryzyka, których materializacja może prowadzić do fiaska e-walnego. W tym wypadku ryzyka faktyczne wynikające z wykorzystania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta