Etat wygaśnie w dniu śmierci szefa
Śmierć pracodawcy powoduje wygaśnięcie zawartych przez niego umów o pracę oraz powstanie po stronie pracowników prawa do odszkodowania. Nie ma to jednak miejsca, gdy dojdzie do przejęcia firmy.
Zgodnie z art. 632 § 1 kodeksu pracy z dniem śmierci pracodawcy wygasają umowy o pracę z jego pracownikami. Oznacza to, że w razie śmierci osoby fizycznej będącej pracodawcą z mocy prawa następuje wygaśnięcie umów o pracę zatrudnianych przez nią osób. Wygaśnięcie ma miejsce z dniem zgonu pracodawcy, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w świadectwach pracy.
W razie przejęcia firmy
Do wygaśnięcia umów o pracę nie dochodzi, gdy
nastąpi przejęcie zakładu pracy na zasadach określonych w art. 231 k.p. Nowy pracodawca wstępuje wówczas w istniejące stosunki pracy w miejsce zmarłego (art. 632 § 3 k.p.). Nowym pracodawcą może być zarówno spadkobierca zmarłego, jak i inne osoby (np. wierzyciel, nabywca majątku zmarłego).
Aby doszło do przejścia zakładu pracy zmarłego pracodawcy na nowego pracodawcę, musi nastąpić przejęcie pewnego substratu majątkowego zakładu. Nie ma przy tym znaczenia przedmiot działalności prowadzonej przez nowego pracodawcę w oparciu o przejęty majątek – a więc nie musi to być działalność tego samego czy podobnego rodzaju. Przejęcie zakładu pracy zmarłego pracodawcy może nastąpić nie tylko w razie przejęcia jego majątku, ale także w razie przejęcia jego zadań (kompetencji). Przykładowo może chodzić o przejęcie takich zadań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta