Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa dyrektywa – nowe wyzwania dla pracodawców

20 maja 2021 | Kadry i Płace | Beata Baran

Podstawą wdrożenia systemów whistleblowing'owych jest ustanowienie kanałów przekazywania zgłoszeń i podjęcie działań następczych. Powinno się to odbywać w oparciu o regulacje wewnętrzne.

Regulacje prawne poświęcone ochronie sygnalistów to zagadnienie, które pomimo stosunkowo mocnej ekspozycji w dyskusjach i mediach branżowych nadal pozostaje oddalone od rzeczywistości wielu polskich pracodawców. Nowa unijna regulacja prawna – tzw. dyrektywa o ochronie sygnalistów (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii) – sprawi, że kwestie whistleblowing'u staną się codziennością przedsiębiorców, a także podmiotów z sektora publicznego.

Podmioty prywatne i publiczne

Unijna regulacja powinna zostać implementowana do polskiego systemu prawnego do grudnia 2021 r. Jest ona kierowana zarówno do podmiotów z sektora prywatnego, jak i z sektora publicznego.

Pracodawcy funkcjonujący w ramach tej pierwszej grupy zostaną objęci nowymi zobowiązaniami, jeśli zatrudniają minimum 50 pracowników. Przy czym minimalny limit pracowników nie obowiązuje przedsiębiorstw, które funkcjonują w obszarze rynków finansowych oraz podlegają pod regulacje związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy, jak np. prowadzący działalność z zakresu usług płatniczych czy funduszy inwestycyjnych.

Do decyzji państw członkowskich pozostała kwestia, czy do wdrożenia systemów whistleblowing'owych zostaną zobligowani...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11966

Wydanie: 11966

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament