Decyzja, z której zarząd może zostać rozliczony
Odpowiedzialność | Pozywać czy nie? Skutki przekroczenia granic ryzyka gospodarczego
Problemem, przed którym członkowie zarządów stają nader często, a w dobie pandemii mogą stawać jeszcze częściej, jest to, czy w przypadku niewywiązywania się przez kontrahenta ze swoich obowiązków, spółka powinna od razu kierować sprawę na tory postępowania sądowego czy też nie.
Decyzja ta nie jest łatwa – na szali leży bowiem nie tylko odzyskanie przez spółkę swoich należności, ale i zachowanie pozytywnych relacji z partnerem biznesowym, które często są bardziej istotne niż prawidłowa realizacja pojedynczego kontraktu.
Prawidłowość decyzji zarządu w tym zakresie może podlegać ocenie, a za ewentualną wadliwość członkowie zarządu mogą odpowiadać wobec spółki majątkiem osobistym.
Odpowiedzialność zarządu
Członkowie zarządu odpowiadają wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki (statutu), chyba że nie ponoszą winy (art. 293 § 1 k.s.h. i art. 483 § 1 k.s.h.). Dodatkowo członkowie zarządu przy wykonywaniu swoich obowiązków powinni dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru ich działalności.
Warto zauważyć, że stanowisko sądów powszechnych i Sądu Najwyższego co do okoliczności uzasadniających odpowiedzialność członków zarządu ewoluowało na przestrzeni ostatnich lat. Początkowo sądy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta