Jak prawidłowo przygotować i odbyć e-walne?
Obowiązki zarządu | Sezon zwyczajnych corocznych zgromadzeń
Od 31 marca 2020 r. e-walne może odbyć każda spółka z o.o. i akcyjna. Przeprowadzanie e-walnych jest wykluczone jedynie, jeśli umowa lub statut spółki „stanowi inaczej", a zatem jeśli zawierają one postanowienia wyłączające możliwość udziału w zgromadzeniu za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Umowa lub statut może także przewidywać różnego rodzaju ograniczenia, np. uzależnienie przeprowadzenia e-walnych od rodzaju zgromadzenia bądź przedmiotu obrad.
Dwustronna komunikacja w czasie rzeczywistym
Kodeks spółek handlowych dla udziału w zgromadzeniu wspólników (walnym zgromadzeniu) przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej wymaga dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w e-walnym, w ramach której mogą one wypowiadać się w toku obrad, przebywając w innym miejscu niż miejsce obrad zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia). Udział w e-walnym obejmuje ponadto wykonywanie osobiście lub przez pełnomocnika prawa głosu przed lub w toku zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia).
Dwustronna komunikacja w czasie rzeczywistym wszystkich uczestników e-walnego ma na celu zapewnienie wykonywania tych wszystkich czynności, które są możliwe w trakcie tradycyjnego zgromadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta