Część regionów węglowych może zostać na lodzie
Polska wciąż ma szansę na pozyskanie pełnej puli 3,5 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, ale część obszarów górniczych wypadnie z gry – twierdzą eksperci.
Ustanowienie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) zostało już przegłosowane przez Parlament Europejski, co otwiera drogę także polskim regionom górniczym do pozyskania unijnych pieniędzy na sfinansowanie przejścia do zielonej gospodarki. Polska może stać się największym beneficjentem funduszu, bo z ogólnej puli 17,5 mld euro na lata 2021–2027 może jej przypaść 3,5 mld euro. Toczy się walka o to, które węglowe rejony faktycznie sięgną po to wsparcie.
Znak zapytania
– Teraz przed nami dwa kluczowe zadania. Po pierwsze, wdrożyć FST w sposób zgodny z planami i oczekiwaniami społeczności lokalnych i regionalnych. I po drugie, pamiętać, że cała transformacja potrwa co najmniej 30 lat. Osobna linia budżetowa, finansująca ten fundusz, potrzebna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta