Covid-19 sprawił, że branże śmielej sięgają po nowatorskie rozwiązania
Pandemia doprowadziła do ewolucji wielu modeli biznesowych i przyspieszyła wdrażanie nowych technologii, zwłaszcza w obszarze medycyny, e-commerce czy logistyki. Na znaczeniu zyskały internet rzeczy, Big Data i uczenie maszynowe.
W wyniku pandemii nastąpił dynamiczny wzrost liczby innowacyjnych rozwiązań. Wiele z nich zaczęło być wykorzystywane powszechnie m.in. w obszarach zdrowia, handlu internetowego, edukacji, zdalnej pracy czy cyfryzacji administracji publicznej. Nigdy wcześniej nie stworzono też szczepionek w tak szybkim tempie i to na globalną skalę, nie stosowano również tak chętnie rozwiązań diagnostycznych, zdalnie monitorujących stan zdrowia pacjentów.
– Startupy oraz firmy technologiczne bardzo szybko odpowiedziały na nowe potrzeby. Według badań McKinsey&Company, przedsiębiorstwa, w szczególności w obszarze obsługi klienta oraz łańcucha dostaw, przyspieszyły realizację procesów cyfryzacyjnych o 3–4 lata – podkreśla Dagna Frydrych, menedżer w Departamencie Rozwoju Innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zyskują medycyna
i biotechnologia
Pandemia stała się impulsem do zmiany sposobu myślenia o innowacjach. Uświadomiła wielu firmom, że poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań jest kluczowe dla utrzymania i rozwoju działalności. Zdaniem Piotra Modrzewskiego, Business Design Consultanta w firmie Edisonda, przełom nastąpił niewątpliwie również w głowach klientów i konsumentów, którzy przestali bać się korzystania i próbowania nowych rozwiązań. – W efekcie w ostatnim roku obserwowaliśmy wyraźne przyspieszenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta