Dane osobowe coraz lepiej chronione
Choć liczba kar stale rośnie, nadal mamy do czynienia z łagodną polityką.
Reżim ochrony danych osobowych wprowadzony RODO 25 maja 2018 r. jest wciąż zjawiskiem nowym, będącym na etapie kształtowania i dynamicznego rozwoju. Tę dynamikę widać zarówno w opublikowanym niedawno sprawozdaniu prezesa UODO za 2020 r., jak i w analizie decyzji publikowanych na stronie urzędu. Z satysfakcją można odnotować, że z analizy wyłania się obraz systemu ochrony danych, który jest coraz skuteczniejszy, coraz bardziej refleksyjny i świadomie rozwijany. Warto rozpocząć od wskazania tych tendencji, które zasługują na szczególne uznanie (jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane odnoszą się do sprawozdania UODO za 2020 r.).
Tylko w ostateczności
Po pierwsze, stale rośnie ilość rozpatrywanych przez organ spraw (zarówno skarg od osób fizycznych, jak i zgłoszeń naruszeń ze strony administratorów danych). Polska jest pod tym względem zdecydowanym liderem w regionie. Co ciekawe, jedynie trzy promile zgłoszeń doprowadziło do wszczęcia postępowania administracyjnego, z których mniej niż połowa (13) zakończyło się decyzją administracyjną. Wzrosła za to wyraźnie liczba kontaktów z administratorami przed formalnym wszczęciem postępowania na podstawie art. 58 ust. 1 lit. a i lit. e RODO. Widać, że organ coraz chętniej korzysta z tych form oddziaływania, które cechują się niższym formalizmem i stosunkowo niewielką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta