Europa musi wrócić do produkcji procesorów
Intel chce zbudować osiem fabryk za 80 mld euro. Wyścig po ogromną inwestycję już się rozpoczął, poza Polską w grze są Niemcy, Irlandia, Francja czy Włochy. Decyzja w sprawie wyboru lokalizacji ma zapaść do końca roku.
Intel nie ukrywa, że poza lokalizacją, czyli odpowiednio dużą i uzbrojoną działką, ważny będzie także program zachęt. Koncern podaje, że obecnie przy budowie takich fabryk w Azji ok. 25–40 proc. wartości projektu stanowi właśnie program wsparcia. Polska złożyła ofertę trzech lokalizacji, nieoficjalnie nasi rozmówcy największe szanse dają Dolnemu Śląskowi z racji bliskości do polskich i niemieckich zakładów motoryzacyjnych, które będą jednym z głównych odbiorców przyszłej produkcji. Polskie władze nie komentują rozmów, oferta została Intelowi przekazana 8 września.
Globalny rynek jest mocno rozchwiany, zapotrzebowanie na procesory rośnie tak szybko, że producenci nie nadążają z dostawami. W efekcie coraz częściej mówi się o przestojach w fabrykach nie tylko komputerów czy telefonów, ale również samochodów po AGD, gdzie także wykorzystuje się takie elementy.
Pandemia zdecydowanie przyspieszyła rozwój rynku i niedobory stały się mocniej widoczne, niemniej sektor już wcześniej zmagał się z nadmiernym popytem. Masowe przejście na pracę czy naukę zdalną oraz rozwój nowych sektorów przemysłowych spowodowały, że sytuacja nagle stała się jeszcze trudniejsza. Nałożyły się na to problemy z dostępnością transportu. Dlatego ekonomiści wskazują na konieczność rozwijania produkcji takich elementów jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta