Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co oznacza opieka naprzemienna

14 września 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Rzecznik praw dziecka chce, aby sąd rozstrzygnął czym jest „opieka naprzemienna" w rozumieniu przepisów o 500+.

Przepisy ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2407 z późn. zm.) wyjątkowo przewidują możliwość podzielenia świadczenia pomiędzy rodziców wychowujących dziecko. Wówczas zamiast jednej wypłaty comiesięcznego 500+ każdy z rodziców otrzymuje indywidualnie wypłatę 250+. Odpowiedni przepis znajduje się w art. 5 ust. 2a ustawy.

Jakie wątpliwości

Przepis ten wywołuje wątpliwości interpretacyjne w orzecznictwie sądów administracyjnych, gdyż ustawodawca posłużył się w nim terminem „opieka naprzemienna". Użycie takiego zwrotu przez ustawodawcę uczyniło ten przepis wyjątkowym dla polskiego porządku prawnego. Instytucja opieki naprzemiennej dobrze znana jest praktykom prawa rodzinnego i opiekuńczego. Ma ona jednak w Polsce charakter nieformalny – nie została wprowadzona ani do przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego, ani do przepisów procedury cywilnej. Od wielu lat podejmowane są różne inicjatywy mające na celu wprowadzenie odpowiednich zmian w prawie. Jak dotąd kończą się one niepowodzeniem. Dziś rzecznik praw dziecka chce, by sąd rozstrzygnął czym jest „opieka naprzemienna" w rozumieniu przepisów o 500+.

Dlatego wprowadzenie pojęcia „opieki naprzemiennej" do prawa administracyjnego spowodowało, zdaniem rzecznika praw dziecka, wątpliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12065

Wydanie: 12065

Spis treści
Zamów abonament