Nie można zwlekać z przymusową restrukturyzacją banków
Historia pokazuje, że im później przeprowadzane jest resolution, tym koszty tego procesu są wyższe. Gdyby zaszła potrzeba, jesteśmy gotowi do działania – mówi Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi inwestorów na decyzję BFG o przeprowadzeniu przymusowej restrukturyzacji (resolution) Idea Banku. Co to oznacza?
Sąd oceniał legalność zaskarżonej decyzji, biorąc za podstawę stan faktyczny i prawny istniejący w dniu jej wydania. Uznał, że decyzja została wydana zgodnie z prawem. BFG w sprawie Idea Banku miał rację, a oddalenie skarg to potwierdza. Sąd ocenił poprawność przeprowadzenia procesu przez Fundusz
i potwierdził profesjonale działanie BFG i sieci bezpieczeństwa, w tym KNF. Do wspólnego rozpoznania
i rozstrzygnięcia zostały połączone skargi rady nadzorczej Idea Bank, LC Corp B.V. i Getin Holdingu oraz Leszka Czarneckiego jako osoby fizycznej, a także pozostałych podmiotów będących obligatariuszami i akcjonariuszami Idei i obligatariuszami GetBacku. Łącznie WSA rozpatrzył 258 skarg.
Składki banków na BFG w tym roku spadły o 30 proc., do 2,2 mld zł. Jakie będą w kolejnych latach?
To była „promocyjna" stawka. Gdy w lutym Rada BFG obniżała ją, byliśmy w środku pandemii. Teraz argumenty za niższymi składkami wygasły – wyniki banków są bardzo dobre, możliwa jest też podwyżka stóp procentowych, która bezpośrednio wpłynie pozytywnie na wynik odsetkowy. Zakładamy,
że składka wróci
na ścieżkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta