Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można zwlekać z przymusową restrukturyzacją banków

14 września 2021 | Ekonomia i rynek | Maciej Rudke
Piotr Tomaszewski jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego  od marca 2020 r. Z bankowością związany od 1992, od 1999 w BZ WBK, w 2017 r. został dyrektorem Santander Biura Maklerskiego. Ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim.
źródło: materiały prasowe
Piotr Tomaszewski jest prezesem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego od marca 2020 r. Z bankowością związany od 1992, od 1999 w BZ WBK, w 2017 r. został dyrektorem Santander Biura Maklerskiego. Ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim.

Historia pokazuje, że im później przeprowadzane jest resolution, tym koszty tego procesu są wyższe. Gdyby zaszła potrzeba, jesteśmy gotowi do działania – mówi Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi inwestorów na decyzję BFG o przeprowadzeniu przymusowej restrukturyzacji (resolution) Idea Banku. Co to oznacza?

Sąd oceniał legalność zaskarżonej decyzji, biorąc za podstawę stan faktyczny i prawny istniejący w dniu jej wydania. Uznał, że decyzja została wydana zgodnie z prawem. BFG w sprawie Idea Banku miał rację, a oddalenie skarg to potwierdza. Sąd ocenił poprawność przeprowadzenia procesu przez Fundusz

i potwierdził profesjonale działanie BFG i sieci bezpieczeństwa, w tym KNF. Do wspólnego rozpoznania

i rozstrzygnięcia zostały połączone skargi rady nadzorczej Idea Bank, LC Corp B.V. i Getin Holdingu oraz Leszka Czarneckiego jako osoby fizycznej, a także pozostałych podmiotów będących obligatariuszami i akcjonariuszami Idei i obligatariuszami GetBacku. Łącznie WSA rozpatrzył 258 skarg.

Składki banków na BFG w tym roku spadły o 30 proc., do 2,2 mld zł. Jakie będą w kolejnych latach?

To była „promocyjna" stawka. Gdy w lutym Rada BFG obniżała ją, byliśmy w środku pandemii. Teraz argumenty za niższymi składkami wygasły – wyniki banków są bardzo dobre, możliwa jest też podwyżka stóp procentowych, która bezpośrednio wpłynie pozytywnie na wynik odsetkowy. Zakładamy,

że składka wróci

na ścieżkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12065

Wydanie: 12065

Spis treści
Zamów abonament