Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak pieniędzy rujnuje inwestycyjne plany kolei

14 września 2021 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita

W 2021 roku, ogłoszonym przez UE Europejskim Rokiem Kolei, perspektywy dla branży kolejowej w Polsce są złe. Nie ma przetargów, a w firmach produkcyjnych rośnie fala zwolnień.

 

W inwestycjach kolejowych realizuje się czarny scenariusz. Zapowiadane wcześniej przez zarządzającą infrastrukturą spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) plany ogłoszenia w tym roku co najmniej 60 przetargów na modernizację torów o wartości ponad 17 mld zł posypały się jak domek z kart. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", najprawdopodobniej skończy się na przetargach za niewiele ponad 3 mld zł.

Otóż według PLK od stycznia ogłoszone zostały postępowania przetargowe na łączną wartość ok. 1,7 mld zł. Natomiast do końca roku planowane są przetargi na kwotę zaledwie około 1,4 mld zł w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Co prawda można byłoby ogłosić jeszcze w tym roku przetargi – jak informuje zespół prasowy PLK – na kwotę kilku mld zł. Ale jest warunek: zatwierdzenie planów finansowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Bez pieniędzy z Unii

– Inwestycje kolejowe w perspektywie UE do 2030 roku są uzależnione od dostępności środków unijnych oraz zasad przygotowania, oceny i wyboru projektów – mówi „Rzeczpospolitej" Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12065

Wydanie: 12065

Spis treści
Zamów abonament