Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czego może nas nauczyć włoski Sąd Najwyższy

14 września 2021 | Prawo co dnia | Jakub Sewerynik

Umieszczenie krucyfiksu na ścianie klasy nie stanowi zachowania dyskryminującego, pod warunkiem że jest to zgodne z wolą szkolnej społeczności.

Włoski Sąd Najwyższy orzekł 9 września 2021 r. w składzie połączonych izb, że nie stanowi zachowania dyskryminującego umieszczanie krzyża na ścianie klasy w szkole publicznej, o ile taką wolę wyraziła społeczność szkolna.

Rozsądny kompromis

Autonomia szkoły pozwala również na umieszczanie symboli innych religii, jeśli tak zdecydują uczniowie lub ich rodzice. Sąd wskazał, że społeczności, zróżnicowane w swojej tkance światopoglądowej, powinny dążyć do „accomodamento ragionevole" – rozsądnego kompromisu, poprzez wspólne poszukiwania wspaniałomyślnego, pośredniego rozwiązania, pozwalającego na godzenie różnych stanowisk. To niezwykle wyważone rozstrzygnięcie, które może stać się kamieniem milowym na drodze rozumienia i godzenia neutralności światopoglądowej państwa i wolności religijnej.

W Europie od wielu lat toczy się zażarty spór o symbole religijne w przestrzeni publicznej, w którym istotne miejsce zajmują symbole chrześcijańskie – przede wszystkim krzyż. Osoby niewierzące lub niechętne chrześcijaństwu twierdzą, że obecność krzyża w miejscach publicznych, urzędach czy szkołach jest niezgodna z neutralnym charakterem tych miejsc i może wpływać na osoby sprawujące funkcje publiczne, jak i poszczególnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12065

Wydanie: 12065

Spis treści
Zamów abonament