Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzykowne 70 metrów kw.

14 września 2021 | Pierwsza strona | Anna Krzyżanowska

Jeśli dom budowany na zasadach Polskiego Ładu nie będzie służył własnym potrzebom mieszkaniowym, inwestorowi grozi więzienie.

 

Rząd zamierza zbierać od budujących małe domy w ramach Polskiego Ładu oświadczenia, że inwestycja „jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych". Deklaracja ma być składana pod groźbą odpowiedzialności karnej, podanie nieprawdy będzie zagrożone nawet ośmioma latami pozbawienia wolności. Cel: odstraszenie tych, którzy na budowie takich domów chcieliby robić biznes.

– To kolejny przykład złej legislacji – komentuje adwokat Zbigniew Krüger, karnista. Zauważa, że nie wiadomo, co dokładnie ma podlegać penalizacji. To duże ryzyko dla budowniczego. – Co w sytuacji, gdy inwestor z powodu problemów z obsługą kredytu lub innych czynników niezależnych od niego będzie musiał sprzedać nieruchomość przed zakończeniem budowy? – pyta Krüger.

– Zastraszanie, grożenie karalnością jest najgorszym z możliwych kanałów komunikowania się władzy z obywatelami – puentuje adwokat Jerzy Naumann.

Wydanie: 12065

Wydanie: 12065

Spis treści
Zamów abonament