Wykonawca nie jest tylko zwykłym odtwórcą projektu
Zastrzeżenie w postaci wykonania jednej roboty budowlanej polegającej na wybudowaniu budynku użyteczności publicznej o określonej kubaturze nie ogranicza ilości oferentów.
Procedura przetargowa, ściśle regulowana przez przepisy, jest wymagająca zarówno dla potencjalnych oferentów, jak i urzędników. A staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy projekt jest finansowany że środków unijnych, bo jedną z sankcji za naruszenia przepisów jest konieczność zwrotu pieniędzy. Sprawa nie zawsze jest jednak oczywista i nie zawsze żądanie zwrotu dofinansowania z budżetu UE okazuje się zasadne. Potwierdza to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 lipca 2021 r.
Pieniądze do zwrotu
W sprawie chodziło o zwrot ponad 500 tys. zł z 10 mln zł dofinansowania przyznanego do inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013. Kłopoty beneficjenta zaczęły się, gdy na zakończenie realizacji projektu budowy dworca i infrastruktury z nim związanej, na miejscu jego realizacji, urzędnicy instytucji zarządzającej środkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta