Gospodarka odpadami powinna być optymalna
Organ administracyjny odmawia wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów, biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko, jakie niesie ze sobą prowadzenie tego rodzaju działalności.
Zasady ogólne gospodarki odpadami zostały określone w dziale drugim ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn. DzU z 2021 r., poz. 779 ze zm., dalej: u.o.). Obejmują one regulacje w przedmiocie ochrony życia i zdrowia ludzi oraz środowiska (art. 16), hierarchii sposobów postępowania z odpadami (art. 17–19), zasadę bliskości (art. 20 – zasadę poddawania odpadów przetwarzaniu w pierwszej kolejności w miejscu ich powstania, z uwzględnieniem hierarchii sposobów postępowania z odpadami), postępowanie z odpadami niebezpiecznymi (art. 21), koszty gospodarowania odpadami (art. 22), zbieranie i transport odpadów (art. 23–24b), magazynowanie odpadów (art. 25), usuwanie odpadów (art. 26 – zakaz składowania lub magazynowania odpadów w miejscu do tego nieprzeznaczonym, oraz art. 26a – działania podejmowane w przypadku konieczności niezwłocznego usunięcia odpadów), przekazywanie odpadów i przenoszenie odpowiedzialności za gospodarowanie odpadami (art. 27–28), przetwarzanie odpadów w instalacjach i urządzeniach (art. 29–31), wstrzymywanie działalności posiadacza odpadów (art. 32), postępowanie z odpadami w zakresie obowiązków posiadacza odpadów (art. 33).
Zasady ogólne
Jak wyjaśniono w orzecznictwie sądów administracyjnych, zasada prawa najczęściej wskazuje na pewną prawidłowość stosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta