Strata w nakładach na środki trwałe
Strata w wysokości niezamortyzowanej części nakładów poniesionych na wybudowanie środków trwałych na gruncie będącym przedmiotem umowy użytkowania, powstała na skutek wygaśnięcia tej umowy może stanowić koszt uzyskania przychodów.
Budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie, niezależnie od przewidywanego okresu używania podlegają amortyzacji podatkowej (art. 16a ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT). Co do zasady zatem do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć w formie odpisów amortyzacyjnych nakłady poniesienie na wytworzenie lub nabycie tego rodzaju środków trwałych. Rozliczanie takich kosztów będzie dokonywane do momentu zrównania wartości początkowej budynku lub budowli z sumą odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku dużych projektów inwestycyjnych może dochodzić do sytuacji, w których umowa użytkowania wygasa, a użytkownik nie ma możliwości zdobycia innego tytułu prawnego do rozporządzania gruntem będącym przedmiotem tej umowy, a zgodnie z umową dochodzi do nieodpłatnego przekazania poczynionych przez podatnika nakładów inwestycyjnych na rzecz właściciela gruntu.
Należy się w takiej sytuacji zastanowić się jak ukształtuje się rozliczenie odpisów amortyzacyjnych dla podatnika, który nie dokończy amortyzacji środka trwałego w związku z wygaśnięciem umowy użytkowania gruntu. Czy taki podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną części nakładów poniesionych na wybudowanie tego środka trwałego?
Co nie jest kosztem
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta